Romania

Post alegeri parlamentare: ce-i de făcut

Până când ne lămurim cine urmează să fie premier, care va fi componența guvernului, ce declarații pline de lapte și miere mai face PSD-ul și ce alte partide își mai spală rufele în public, avem lista oficială cu senatori și deputați: 465. Altfel spus, reprezentanții românilor în parlament. Bine, a celor 39,49% care s-au dus la vot. Dar asta-i altă poveste.

Bun, acum că următorii patru ani oamenii ăștia decid pentru noi în materie de lege, eu propun ca spiritul civic demonstrat la alegeri prin acțiunea de voluntariat ca observator independent să continue cu sancționarea acestor politicieni de fiecare dată când există derapaje. Mai exact, le dați un email, mai mult de 5-10 minute cu tot cu căutarea adresei oficiale de email a persoanelor care vă reprezintă județul/orașul, nu cred că durează. Oricum cu toții stăm pe internet ore întregi, măcar să investim puțin și în exercițiul democratic. Să le arătăm că ne pasă și că suntem cu ochii pe ei. Redau mai jos cu copy/paste lista aprobată de senatori / deputați. O să revin cu lista contactelor celor din București, imediat ce va fi updatată pe site-ul Camerei Deputaților, căci aici stau și aici îmi voi exercita dreptul de a fi ascultată de politicienii care mă reprezintă în Parlamentul României.

BUCUREŞTI

Camera Deputaţilor – 29 de locuri

PSD: Gabriel Petrea, Carmen-Ileana Moldovan, Georgian Pop, Oana-Consuela Florea, Mihăiţă Vîrză, Adriana-Diana Tuşa, Dumitru Chiriţă, Beatrice Tudor, Liviu Ioan Adrian Pleşoianu, Mirela Furtună, Petre-Florin Manole, Aida-Cristina Căruceru

USR: Nicuşor Dan, Cristian Ghinea, Cristian Gabriel Seidler, Oana Bîzgan, Matei Adrian Dobrovie, Claudiu Iulius Gavril Năsui, Cristina Mădălina Prună, Tudor Rareş Pop

ALDE: Constantin Daniel, Florea Damian, Cimpeanu Sorin Mihai, Anton Anton

PNL: Adriana Săftoiu, Eugen Nicolăescu, Ovidiu Raeţchi

PMP: Valeriu Steriu, Eugen Tomac

Senat – 13 locuri

PSD: Ecaterina Andronescu, Şerban Nicolae, Robert Cazanciuc, Mihnea-Cosmin Costoiu, Ioan Vulpescu

USR: Vlad Alexandrescu, Cristian Ghica, Florina Raluca Presadă, Silvia Monica Dinică

PNL: Leon Dănăilă, Florin Câţu

ALDE: Călin Popescu Tăriceanu

PMP: Traian Băsescu

ALBA

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PNL: Florin Claudiu Roman, Olar Corneliu Răcuci, Claudiu Vasile, Sorin Bumb

PSD: Ioan Dîrzu

Senat – 2 locuri

PNL: Alexandru Pereş

PSD: Valer-Daniel Breaz

ARAD

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Dorel-Gheorghe Căprar, Florin-Dan Tripa, Adrian Tudor

PNL: Varga Glad-Aurel, Pistru-Popa Eusebiu-Manea

USR: Sergiu Cosmin Vlad

UDMR: Faragó Péter

Senat – 3 locuri

PSD: Mihai-Viorel Fifor

PNL: Cristina Ioan

USR: Adrian Wiener

ARGEŞ

Camera Deputaţilor – 9 locuri

PSD: Radu-Costin Vasilică, Mircea-Gheorghe Drăghici, Simona Bucura-Oprescu, Nicolae Georgescu, Cătălin-Marian Rădulescu, Nicolae Velcea

PNL: Bica Dănuţ

USR: Liviu Ionuţ Moşteanu

ALDE: Gerea Andrei-Dominic

Senat – 4 locuri

PSD: Şerban-Constantin Valeca, Gheorghe Marin, Cristina Mariana Stocheci

PNL: Popa Ioan

BACĂU

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Petru-Gabriel Vlase, Theodora Şotcan, Ionel Floroiu, Lucian Şova, Claudiu-Augustin Ilişanu, Costel Neculai Dunava

PNL: Palăr Ionel, Lungu Tudoriţa

USR: Lucian Daniel Stanciu

ALDE: Avram Constantin

Senat – 4 locuri

PSD: Adrian-Dragoş Benea, Miron-Alexandru Smarandache

PNL: Fenechiu Daniel

ALDE: Ilie Viorel

BIHOR

Camera Deputaţilor – 9 locuri

PSD: Gheorghe-Dănuţ Bogdan, Marina-Adelina Coste, Ioan-Sorin Roman

PNL: Ghilea Gavrilă, Chereches Florica, Cupsa Ioan

UDMR: Biro Rozalia, Szabo Odon

USR: Silviu Dehelean

Senat – 4 locuri

UDMR: Cseke Attila, Derzsi Ákos

PSD: Florian-Dorel Bodog

PNL: Popa Cornel

BISTRIŢA-NĂSĂUD

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Adriana Doina Pană, Vasile Daniel Suciu

PNL: Sighiartău Robert Ionatan

USR: Cristina-Ionela Iurişniţi

PMP: Ionuţ Simionca

Senat – 2 locuri

PSD: Ioan Deneş

ALDE: Simionca Ioan

BOTOŞANI

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Tamara-Dorina Ciofu, Mihaela Huncă, Marius Constantin Budăi, Răzvan-Ilie Rotaru, Costel Lupaşcu

 

PNL: Achiţei Vasile Cristian

Senat – 3 locuri

PSD: Doina-Elena Federovici, Lucian Trufin

PNL: Şoptică Costel

BRAŞOV

Camera Deputaţilor – 9 locuri

PSD: Mihai Valentin Popa, Viorel Chiriac, Roxana Mînzatu, Mihai Mohaci

PNL: Mareş Mara, Andronache Gabriel

USR: Tudor Benga

UDMR: Izabell-Agnes Ambrus

ALDE: Borza Remus-Adrian

Senat – 4 locuri

PSD: Marius-Alexandru Dunca, Ovidiu-Florin Orţan

PNL: Zamfir Daniel Cătălin

USR: Allen Coliban

BRĂILA

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Mihai Tudose, Nicu Niţă, Marilena Emilia Meiroşu

PNL: Ioniţă Antoneta, Varga Vasile

Senat – 2 locuri

PSD: Ion Rotaru

ALDE: Ruse Mihai

BUZĂU

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Ion Marcel Ciolacu, Sorin Lazăr, Ionela Viorela Dobrică, Nicolae Sebastian Valentin Radu, Dănuţ Păle

PNL: Romanescu Cristinel

PMP: Adrian Mocanu

Senat – 3 locuri

PSD: Lucian Romaşcanu, Liliana Sbîrnea

PMP: Dorin-Valeriu Bădulescu

CARAŞ-SEVERIN

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Ion Mocioalcă, Ion Spânu, Luminiţa Maria Jivan

PNL: Schelean-Şomfelean Valeria Daria

PMP: Ion Tăbugan

Senat – 2 locuri

PSD: Ioan Narcis Chisăliţă

PNL: Vela Ionel Marcel

CĂLĂRAŞI

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Eugen Nicolicea, Iulian Iacomi

PNL: Predoiu Marian Cătălin

PMP: George Sefer

Senat – 2 locuri

PSD: Paţurcă Roxana-Natalia

PNL: Filipescu Răducu George

CLUJ

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Gabriel Horia Nasra, Cornel Itu, Cristina Burciu

PNL: Stamatian Vasile Florin, Oros Nechita-Adrian, Moldovan Sorin-Dan

USR: Emanuel Dimitru Ungureanu, Adrian Octavian Dohotaru

UDMR: Botond Csoma

ALDE: Steluta Cataniciu

Senat – 4 locuri

PSD: Vasile Ilea

PNL: Nicoară Marius Petre

USR: Remus Mihai Goţiu

UDMR: László Attila

CONSTANŢA

Camera Deputaţilor – 11 locuri

PSD: Iulian Iancu, Mircea-Titus Dobre, Ileana-Cristina Dumitrache, Radu Babuş, George-Gabriel Vişan

PNL: Hutuca Bogdan Iulian, Boroianu Robert Aurel

USR: Stelian-Cristian Ion

UDMR: Antal Istvan

ALDE: Mircea Banias

PMP: Robert Turcescu

Senat – 5 locuri

PSD: Tit-Liviu Brăiloiu, Nicolae Moga, Ştefan Mihu

PNL: Chiţac Vergil

USR: Nicoleta-Ramona Dinu

COVASNA

Camera Deputaţilor – 4 locuri

UDMR: Eika Benko, Maron Arpad, Jozsef-Gyorgy Kulcsar-Terza

PMP: Octavian Goga

Senat – 2 locuri

UDMR: Fejér László-Ödön

PMP: Gheorghe Baciu

DÂMBOVIŢA

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Rovana Plumb, Leonardo Badea, Georgeta-Carmen Holban, Corneliu Ştefan, Oana-Silvia Vlăducă

PNL: Preda Cezar

USR: Dumitru Lupescu

Senat – 3 locuri

PSD: Adrian Ţuţuianu, Titus Corlăţean

PNL: Caracota Iancu

DOLJ

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Lia Olguţa Vasilescu, Ion Călin, Alina Elena Tănăsescu, Alexandra Presură, Florinel Stancu, Eliza Mădălina Peţa

PNL: Giugea Nicolae, Stroe Ionuţ Marian

USR: Adrian-Claudiu Prisnel

ALDE: Ion Cupa

Senat – 4 locuri

PSD: Iulian Claudiu Manda, Radu Cosmin Preda, Elena Lavinia Craioveanu

PNL: Oprea Mario Ovidiu

GALAŢI

Camera Deputaţilor – 9 locuri

PSD: Viorel Ştefan, Florin Popa, Lucreţia Roşca, Nicolae Dobrovici-Bacalbaşa, Mitică-Marius Mărgărit

PNL: Dobre Victor Paul

USR: Bogdan Ionel Rodeanu

ALDE: Eugen Durbacă

PMP: Cătălin Cristache

Senat – 4 locuri

PSD: Ionel-Daniel Butunoi, Nicolae Marin

PNL: Stângă George Cătălin

USR: George-Edward Dircă

GIURGIU

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Răzvan-Alexandru Cuc, Ioan Alexandru Andrei, Cristina-Elena Dinu

 

ALDE: Petcu Toma Florin

Senat – 2 locuri

PSD: Niculae Bădălău, Ovidiu Cristian Dan Marciu

GORJ

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Victor-Viorel Ponta, Mihai Weber, Alin Vasile Văcaru, Elvira Şarapatin

PNL: Dan Vîlceanu

Senat – 2 locuri

PSD: Florin Cârciumaru

ALDE: Iriza Scarlat

HARGHITA

Camera Deputaţilor – 5 locuri

UDMR: Kelemen Hunor, Korodi Attila, Bende Sandor, Benedek Zakarias, Sebestyen Csaba-Istvan

Senat – 2 locuri

UDMR: Verestóy Attila, Tánczos Barna

HUNEDOARA

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Laurenţiu Nistor, Natalia-Elena Intotero, Ilie Toma, Petru-Sorin Marica

PNL: Heiuş Lucian

ALDE: Surgent Marius-Gheorghe

Senat – 3 locuri

PSD: Cornel-Cristian Resmeriţă, Viorel Salan

PNL: Hărău Eleonora Carmen

IALOMIŢA

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Mihăiţă Găină, Andrei Pop, Ştefan Muşoiu

PNL: Gheorghe Tinel

Senat – 2 locuri

PSD: Marian Pavel

PMP: Gabi Ionaşcu

IAŞI

Camera Deputaţilor – 12 locuri

PSD: Camelia Gavrilă, Nicolae Bănicioiu, Tudor Ciuhodaru, Vasile Cîtea, Silviu Nicu Macovei, Vasile Axinte

PNL: Bodea Marius, Oprea Dumitru, Alexe Costel

USR: Cosette-Paula Chichirău

ALDE: Varujan Vosganian

PMP: Petru Movilă

Senat – 5 locuri

PSD: Doru Adrian Pănescu, Victorel Lupu, Vasile Toma

PNL: Scântei Laura Iuliana

USR: Dan Lungu

ILFOV

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Alexandra-Corina Bogaciu, Constantin Cătălin Zamfira

PNL: Gheorghe Andrei Daniel, Culeafa Mihai

USR: Cornel Zainea

Senat – 2 locuri

PSD: Emanuel-Gabriel Botnariu

PNL: Pauliuc Nicoleta

MARAMUREŞ

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Gheorghe Şimon, Marius-Sorin-Ovidiu Bota, Călin-Vasile-Andrei Matei

PNL: Cherecheş Viorica

USR: Vlad Emanuel Duruş

UDMR: Apjok Norbert

PMP: Adrian Todoran

Senat – 3 locuri

PSD: Sorina Pintea

PMP: Severica Rodica Covaciu

MEHEDINŢI

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Constantin Truşcă, Vlad Bontea, Alexandru Bălănescu

PNL: Popescu Virgil Daniel

Senat – 2 locuri

PSD: Liviu-Lucian Mazilu

ALDE: Sibinescu Ionut

MUREŞ

Camera Deputaţilor – 8 locuri

PSD: Corneliu-Florin Buicu, Gheorghe-Dinu Socotar

PNL: Oprişcan Mihai Doru

USR: Lavinia Abu Amra

UDMR: Vass Levente, Csép Andrea, Biró Zsolt

PMP: Marius Paşcan

Senat – 4 locuri

PSD: Aurel-Horea Soporan

PNL: Chirteş Ioan Cristian

UDMR: Novák Csaba-Zoltán, Császár Károly Zsolt

NEAMŢ

Camera Deputaţilor – 8 locuri

PSD: Ioan Munteanu, Dănuţ Andruşca, Ciprian-Constantin Şerban, Alexandru Rotaru, Neculai Iftimie

PNL: Cozmanciuc Mugur, Leoreanu Laurenţiu

USR: Iulian Bulai

Senat – 3 locuri

PSD: Emilia Arcan, Dan Manoliu

PNL: Ţapu Nazare Eugen

OLT

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Florin Iordache, Dan Ciocan, Alexandru Stănescu, Marius-Ionel Iancu

PNL: Ştirbu Gigel Sorinel

ALDE: Niţă Mihai

Senat – 3 locuri

PSD: Paul Stănescu, Renică Diaconescu

PNL: Mirea Siminica

PRAHOVA

Camera Deputaţilor – 11 locuri

PSD: Rodica Paraschiv, Cornel Nanu, Andrei Nicolae, Laura-Mihaela Moagher, Ludmila Sfîrloagă

PNL: Ionescu George, Prisca Răzvan Sorin, Anastase Roberta Alma

USR: Dan Răzvan Rădulescu

ALDE: Gavrilescu Graţiela

PMP: Cătălina Bozianu

Senat – 5 locuri

PSD: Emanoil Savin, Ştefan-Radu Oprea

PNL: Dumitrescu Iulian

USR: George Nicolae Marussi

ALDE: Teodor Meleşcanu

SATU MARE

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Ioana Bran, Octavian Petric

PNL: Nicoară Romeo Florin

UDMR: Magyar Lóránd, Erdei-Dolóczki István

Senat – 2 locuri

PSD: Gabriel-Beniamin Leş

UDMR: Turos Lóránd

SĂLAJ

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Iuliu Nosa

PNL: Bode Lucian Nicolae

UDMR: Seres Denes

PMP: Liviu Ioan Balint

Senat – 2 locuri

PSD: Gheorghe Pop

PMP: Vasile Cristian Lungu

SIBIU

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Ovidiu-Ioan Sitterli, Ioan Terea

PNL: Raluca Turcan, Nicolae Neagu, Constantin Şovăială

USR: Ilie-Dan Barna

Senat – 3 locuri

PSD: Viorel Arcaş, Nicolae Avram

PNL: Mircea Cazan

SUCEAVA

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Cătălin-Ioan Nechifor, Alexandru Rădulescu, Emilian-Iuliu Havrici

PNL: Bălan Ioan, Fador Angelica, Gheorghiu Bogdan, Mihălescul Dumitru

ALDE: Baisanu Stefan-Alexandru

Senat – 4 locuri

PSD: Ioan Stan, Virginel Iordache

PNL: Cadariu Constantin Daniel

ALDE: Niţă Ilie

 

TELEORMAN

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Nicolae Liviu Dragnea, Adrian Ionuţ Gâdea, Valentin Gabriel Boboc

PNL: Calista Mara Daniela

ALDE: Calota Florica Ica

Senat – 2 locuri

PSD: Carmen Daniela Dan

PNL: Pîrvulescu Eugen

TIMIŞ

Camera Deputaţilor – 10 locuri

PSD: Călin-Ionel Dobra, Alfred-Robert Simonis, Radu-Adrian Pau, Bianca-Miruna Gavriliţă

PNL: Marilen Pirtea, Ben Oni Ardelean, Pavel Popescu

USR: Cătălin Drulă

ALDE: Cucsa Marian Gheorghe

PMP: Cornel Sămărtinean

Senat – 4 locuri

PSD: Eugen Dogariu, Adrian-Nicolae Diaconu

PNL: Alina Gorghiu

USR: Nicu Fălcoi

TULCEA

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PSD: Andaluzia Luca, Lucian-Eduard Simion

PNL: Gudu Vasile, Siscu George

Senat – 2 locuri

PSD: Eugen-Orlando Teodorovici

PMP: Ion Ganea

 VASLUI

 

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Adrian Solomon, Ana Birchall, Irinel Ioan Stativă, Aurel Căciulă

PNL: Olteanu Daniel

USR: Mihai-Cătălin Botez

PMP: Corneliu Bichineţ

Senat – 3 locuri

PSD: Gabriela Creţu, Doina Silistru

ALDE: Hadârcă Ion

VÂLCEA

Camera Deputaţilor – 6 locuri

PSD: Vasile Cocoş, Daniela Oteşanu, Ştefan-Ovidiu Popa, Eugen Neaţă

PNL: Buican Cristian

ALDE: Lovin Dumitru

Senat – 2 locuri

PSD: Bogdan Constantin Matei

PNL: Bulacu Romulus

VRANCEA

Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Angel Tîlvăr, Dragoş-Petruţ Bârlădeanu, Nicuşor Halici, Tudoriţa-Rodica Boboc

PNL: Ştefan Ion

Senat – 2 locuri

PSD: Cristian-Sorin Dumitrescu

PNL: Toma Cătălin Dumitru

DIASPORA

Camera Deputaţilor – 4 locuri

PNL: Mihai Voicu

USR: Manuel Costescu

PMP: Constantin Codreanu, Doru Petrişor Coliu

Senat – 2 locuri

PNL: Viorel Riceard Badea

USR: Radu Mihail

Grupul minorităţilor naţionale, altele decât cea maghiară, din Camera Deputaţilor este format din: Ecaterina Orbean, Varujan Pambuccian, Silviu Vexler, Miron Ignat, Daniel Vasile, Slavoliub Adnagi, Ibraim Iusein, Petronela-Mihaela Csokany, Bogdan Alin Stoica, Mariana-Venera Popescu, Dragoş Gabriel Zisopol, Giurgeci Slobodan Ghera, Ovidiu Ganţ, Victoria Longher, Andi Gabriel Grosaru, Iulius Firczak.

Photo: Mihai Surdu | Unsplash

 


About


'Post alegeri parlamentare: ce-i de făcut' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.